Stojac na okraji andezitových skál, vysoko nad údolím, z dna ktorého vystupoval ku mne zvuk padajúcej vody, mal som zrejme ten istý druh zmiešaných pocitov, aké zažíval Doylov hrdina pri pohľade na Stratený svet. Dinosauri sa tu už síce niekoľko miliónov rokov nepohybujú a prítomnosť divokých kmeňov vyvracia vcelku slušná asfaltová cesta, napriek tomu vám isto napadne otázka, "Kde sa to tu vzalo?"
Keď sa vydáte na potulky severovýchode od Levíc a myslíte si, že vás mierne zvlnený terén okolitej krajiny nemá čím prekvapiť, skúste zísť z hlavnej cesty smerom k obci Horša. Nápadné klesanie vás zavedie do stredu svojráznej hontianskej dediny, kde akoby dávno zastal čas. Na bielo natreté domčeky s nahnutými strechami, ktorých vstupné oblúky zdobia storočné cifry, sú nemými svedkami tajomných príbehov, aké sa tu kedysi museli odohrávať. Tento zvláštny pocit umocňuje výhľad na tmavé bralá, ktoré sa týčia až do tridsať metrovej výšky a tvoria steny Horšianskej doliny. Štátnu prírodnú rezerváciu s rozlohou 326 hektárov tu vytvorila dravá riečka Sikenica, keď sa pred mnohými tisícročiami zahryzla do andezitovej skaly a to v dĺžke až ôsmych kilometrov. Nikto však na exaktné dáta nedbá a tak sa pôvod doliny naďalej spája s legendou o obrovi, ktorý ju z lásky vyhĺbil pre svoju manželku. Obryňa sa vraj dodnes v prestrojení za hmlu vznáša nad korytom rieky a ticho nazerá do príbytkov ľudí. Tí tu vybudovali niekoľko mlynov, z ktorých ostali len smutné ruiny vystavené napospas hustému lesu. V rovnako žalostnom stave je dnes i kúria šľachtickej rodiny Belházy, ktorej členovia boli významnými prírodovedcami v bývalom Rakúsko-Uhorskom kráľovstve. Z tohto obdobia pochádza aj ďalšia obeť zubu času a nezáujmu o minulosť – kostolík reformovanej cirkvi z roku 1869. Je celkom ľahké predstaviť si ako toto majestátne údolie vzbudzovalo hrôzu v mysliach tovarišov, putujúcich po kráľovskej ceste k mestu Levice. Dokladom toho sú vraj zbojnícke jaskyne v útrobách skál ukryté v tieni bukov.
Horšianska dolina je bezpochyby veľmi prekvapujúcou ale rovnako vďačnou zastávkou pre všetkých dobrodruhov hľadajúcich letmí pocit vzrušenia z objavu kúska strateného sveta.
FOTO: František Hribal