V kúpeľoch sa liečia choroby obehového, pohybového ústrojenstva, nervové choroby, choroby z poruchy látkovej výmeny, kožné ochorenia, choroby z povolania, gynekologické ochorenia.
Liečivá prírodná minerálna voda s teplotou 14°C (pH 7,3) je silne mineralizovaná jódovo-brómová, sodno-chlórová hypotonická so zvýšeným obsahom líthia a brómu. Na liečebné účely sa využívajú tri pramene. Prameň Hygiea s vysokým obsahom jódu (26,9 mg), brómu a líthia sa využíva na pitné kúry a ďalšie dva, Neptun a Themis, s podobným chemickým zložením, hlavne na prípravu liečivých kúpeľov. Minerálne kúpele a pitné kúry sa kombinujú s ďalšími liečebnými procedúrami – vodoliečba, elektroliečba, kineziterapia, hipoterapia, parafínové a rašelinové zábaly, masáže, rehabilitácia a iné.
Kúpele Číž majú viac ako storočnú históriu a prvá kúpeľná sezóna sa datuje od roku 1889, aj keď archeologické náleziská ukazujú, že oblasť bola osídlená už v staršej dobe kamennej. Prvá písomná zmienka o kúpeľoch pochádza z roku 1274. Slané liečivé jódo-bromové pramene boli objavené v roku 1860. Jód a bróm sa vyskytujú v minerálnych vodách veľmi zriedkavo a preto právom patria kúpele Číž nielen medzi európske, ale dokonca aj svetové kúpeľné unikáty.
Foto: www.ciz.kupele.sk